XXIII Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej

W Zespole Szkół Morskich przez trzy dni gościli jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej. Przyjechali ze wszystkich stron Polski: Bielska Białej, Ulanowa, Niska, Jasienicy, Drogomyśla, Łodygowic, Jaworza, Kruszewa, Szczecina, Tomaszowa Mazowieckiego, Sandomierza, Bydgoszczy, Wyszkowa, Łap. Była też reprezentacja Czech. To już XXIII zlot i kolejna możliwość pokazania osiągnięć szkoły, jej bazy dydaktycznej, nowoczesnego wyposażenia, symulatorów, internatu, a przede wszystkim możliwości nauki i dalszego rozwoju. Wielu uczniów było zaangażowanych w jego organizację. Pomagali i startowali w regatach smoczych łodzi, zwiedzaniu miasta i rozpoczęciu sezonu żeglarskiego.

W pierwszym dniu zlotu jungowie uczestniczyli w otwarciu Dni Kołobrzegu, pływali statkiem po redzie i porcie. Wieczorem ekipa z Łap kierowana przez kapelana ligi księdza Waldemara Krzywińskiego zaprezentowała wspomnienie o Świętym Janie Pawle II. Drugi dzień rozpoczął się od regat smoczych łodzi (czytaj relację), później wszyscy przenieśli się na pokład ORP Iskra gdzie rozegrano zawody wieloboju morskiego. Punktualnie o 15.00 rozpoczęły się uroczystości rozpoczęcia sezonu żeglarskiego 2014. Wzięła w nich udział kompania ZSM. Po meldunku i komendach wydanych przez dowódcę uroczystości nauczyciela Radosława Froncalę rozległy się dźwięki wybijanych szklanek i Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez Orkiestrę Reprezentacyjną LMiR z Wyszkowa. Biało-czerwona bandera powędrowała na maszt. Za zasługi na rzecz budowania Polski Morskiej Zarząd Główny LMiR wyróżnił medalem pamiątkowym 95-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej dyrektora ZSM Lecha Pieczyńskiego, nauczycieli i wychowawców: Gabrielę Antos, Andrzeja Hładki, Ryszarda Waśkowskiego i Marka Padjasa. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie polera poświęconego zasłużonym żeglarzom. W tym roku tym zaszczytnym tytułem uhonorowano zmarłego w ubiegłym roku kpt. Zbigniewa Drużbę żeglarza, wielkiego przyjaciela młodzieży, organizatora kursów, szkoleń żeglarskich i motorowodnych. Oficjalną część zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku Kołobrzeskim Żeglarzom na Wiecznej Wachcie. Na zakończenie kompania zaprezentowała swoje umiejętności w musztrze paradnej, za co otrzymała ogromne brawa. Wieczorem na pokładzie ORP Iskra laureaci IV Konkursu Piosenki Marynistycznej prezentowali swoje umiejętności taneczno wokalne. W niedzielę w Bazylice Konkatedralnej z udziałem sztandarów Ligi Morskiej i Rzecznej i Zespołu Szkół Morskich asysty, orkiestry, jungów i uczniów odprawiona została Msza Święta w Intencji Ludzi Morza. W Muzeum Oręża Polskiego tradycyjnie już odbyło się zakończenie zlotu. Po wręczeniu pamiątek, upominków i certyfikatów wszyscy wspólnie odśpiewali Pieśń pożegnalną. Zakończył się XXIII Zlot Jungów. Wielu uczestników obiecało, że wrócą za rok. Niektórzy być może już w roli uczniów klas pierwszych.
MP.

Scroll Up