Kompania na wojażach

Nasza kompania wyruszyła w Polskę. W dniach 5-7 maja uczestniczyli w podróży edukacyjno – turystycznej. Pierwszym celem wyprawy był Poznań. Tam ,,od kuchni” obejrzeli pracę lotniska. Widzieli kontrolę bagażu, celną i paszportową. Zapoznali się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Lotniskowej Straży Pożarnej i Służby Celnej. Wieczorem dotarli do Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Po zmroku wyruszyli do pobliskiego lasu aby zapoznać się działaniami i możliwościami tropienia przemytników. Każdy na własne oczy mógł się przekonać co to jest termo i noktowizja. Niektórzy po raz pierwszy zobaczyli nocne życie lasu.  Zajęcia zakończyły się po północy. Zmęczeni wrócili do miejsca zakwaterowania. Piękny poranek rozpoczął się już o godzinie szóstej  sygnałem dźwiękowym nadawanym przez dyżurnego. Poranna zaprawa wybudziła największych śpiochów. Dzień zapowiadał się niezwykle atrakcyjnie. Wyjazd do Szklarskiej Poręby. Tam oczekiwał przewodnik górski. Cel wyprawy Łabski  Szczyt. Piękna pogoda zachęcała do wędrówki. Po kilku godzinach docierają do schroniska. Piękne widoki to rekompensata wysiłku i obtartych stóp. Po obiedzie krótka wyprawa do Wodospadu Szklarki. Wieczorem zabawa w Chacie Walońskiej. Ostatni trzeci dzień zaczął się od spotkania z kierownictwem OSSSG. Później wyjazd do Zamku Czocha. Zwiedzanie i poznawanie jego tajemnic ciągle jest fascynujące. Ostatnim punktem wycieczki jest Międzyrzecki Rejon Umocniony. Zejście kilka pięter pod ziemię i spacer po labiryncie korytarzy, zmyślne rozwiązania techniczne pozwalają na ocenę możliwości inżynieryjnych Niemców. Na szczęście fortyfikacje nie spełniły oczekiwań. Trzydniowy bardzo intensywny i pełen wrażeń pobyt nie mógłby się odbyć bez wsparcia wielu instytucji i osób dobrej woli. Za życzliwość i materialne wsparcie wszystkim serdecznie dziękujemy.

Tekst i zdjęcia Marek Padjas

Scroll Up