Uczcili pamięć Komandora

Uczniowie klasy II Na wzięli udział w uroczystościach poświęconych pamięci komandora Stanisława Mieszkowskiego. 16 grudnia 1952 roku o godzinie 14.15 w Mokotowskim Więzieniu został rozstrzelany komandor Stanisław Mieszkowski, oficer Marynarki Wojennej, uczestnik walk w obronie Helu w 1939 roku, jeniec oflagów, twórca Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, Dowódca Floty, pierwszy polski kapitan kołobrzeskiego portu.

Uczniowie klasy II Na wzięli udział w uroczystościach poświęconych pamięci komandora Stanisława Mieszkowskiego

Niesłusznie oskarżony o szpiegostwo i działalność antypaństwową po dwuletnim wyczerpującym śledztwie nie załamał się i nie przyznał do zarzucanych mu czynów. Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. W rocznicę śmierci tego wielkiego Polaka przy jego pomniku zebrali się przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, administracji morskiej, uczniowie Zespołu Szkół Morskich, POSP Tryton,  mieszkańcy i kuracjusze. Wspomnienie o komandorze i jego dokonaniach dla Marynarki Wojennej, szkolnictwa morskiego i gospodarki morskiej przedstawił Marek Padjas. Dokładnie w godzinie wykonania wyroku śmierci odezwały się syreny okrętowe. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Organizatorem uroczystości była kołobrzeska Liga Morska i Rzeczna z której to inicjatywy w 2007 roku powstał pomnik poświęcony komandorowi Stanisławowi Mieszkowskiemu.

Tekst i zdjęcia: LMiR Kołobrzeg.

Scroll Up