Europejskie Dni Dziedzictwa w Kołobrzegu

Odbywające się co roku we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, którego celem jest promocja unikatowych zabytków, kształtowanie postaw otwartości na kulturową różnorodność i rozbudzanie zainteresowanie historią własnego regionu. Ostatnie odbyły się w ubiegłą sobotę. Były okazją, by odwiedzić wyjątkowe zabytki, wziąć udział w spacerach, wykładach i innych atrakcjach całkiem za darmo. W wydarzeniu wzięło udział wielu organizatorów, wśród nich znalazł się również Zespół Szkół Morskich. Całość koordynował Urząd Miasta. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia to „Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone – morze”.

DSC_7233

Tak uniwersalny temat, szeroko interpretowany i powiązany z wieloma aspektami, które czerpią z naszej wspólnej przeszłości – jak poczucie przynależności do własnej społeczności czy narodu, więź z historią, językiem, tradycją i rodziną – jest niezwykle ciekawy i inspirujący. Dziedzictwo daje szansę zrozumienia szerszego kontekstu relacji z otoczeniem, a co za tym idzie umożliwia bardziej świadome obcowanie nie tylko z zabytkami. W tym roku miejscem gdzie zorganizowano główne imprezy był Skansen Morski i Reduta Solna. Uroczyste rozpoczęcie  odbyło się na dziedzińcu ratusza. Przy akompaniamencie orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej i  kompani honorowej ZSM uczestnicy przemaszerowali do Skansenu Morskiego. Tam zgodnie z ceremoniałem morskim podniesiono banderę na maszcie historycznego niszczyciela ORP Burza. Paradę burtową zaprezentowali nasi uczniowie. Jedną z największych atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa była możliwość zwiedzenia trałowca ORP Niecko, który na tę okazję specjalnie przypłynął ze Świnoujścia. Grupy rekonstrukcyjne przeprowadziły pokaz strzelania artyleryjskiego. Uczniowie szkoły nr 4 życie dawnych mieszkańców tych ziem. Wieczorem zespół Kubryk wykonał wiązankę dawnych polskich piosenek żeglarskich i marynarskich. Organizatorzy EDD chcieli zwrócić szczególną uwagę na niedostrzegany na co dzień związek kultury i historii z morzem. Muzeum Oręża Polskiego przygotowało cykl wykładów na temat wpływu dziedzictwa kultury morskiej – od zabytków techniki okrętowej po świat żeglugi, gospodarki i rybołówstwa – na tożsamość lokalną.

Marek Padjas

Scroll Up