Międzynarodowy Dzień Epilepsji

W dniu 26.03.2024 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Epilepsji, zwanego Lawendowym Dniem w świetlicy naszego internatu odbyło się spotkanie uczniów klas młodszych z Prezesem Stowarzyszenia Grupa Ratownicza “Paramedic” w Kołobrzegu Panem Remigiuszem Jankowskim, zaś w holu internatu zawisła gazetka ścienna poświęcona tematyce pierwszej pomocy w przypadku ataku padaczki.

W Polsce według ekspertów żyje około 400 tysięcy osób z epilepsją, co stanowi około 1% społeczeństwa. Epilepsja charakteryzuje się nawracającymi napadami, które generowane są w wyniku zawyżonych wyładowań komórek nerwowych.

Zaproszony instruktor ratownictwa medycznego omówił i zaprezentował przy użyciu fantoma zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poinstruował, jak reagować w przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, w szczególności w sytuacji napadu drgawek u osoby chorej na epilepsję oraz podkreślił, czego nie wolno robić. Po zakończeniu pokazu wszyscy chętni mogli praktycznie przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomie.

Młodzież zapamiętała cenną wskazówkę ratownika, że nie należy bać się reagować, gdyż nasza pomoc może ochronić zdrowie a nawet życie chorego.

Serdecznie dziękujemy Panu Remigiuszowi Jankowskiemu za cykliczną współpracę.

Scroll Up