XXVII Zlot Jungów

W maju odbył się w Kołobrzegu XXVII Zlot Jungów. Najważniejszy dla nas w zlocie był Wielobój Morski. Naszą szkołę reprezentowali w nim: Mateusz Bukowski 1Mb, Karol Buczniewski 2L, Tomasz Owczarek 2N i Bartosz Marciniak 1Mb. Najtrudniej było  pokonać zespół Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego z Dęblina. Po zawziętej rywalizacji udało się naszemu zespołowi zająć I miejsce. Gratulujemy!

Zlot Jungów poświęcony był stuleciu Ligi. Z racji jubileuszu miał też specjalną oprawę i bardzo bogaty program. W imprezie uczestniczyło dwustu osiemdziesięciu młodych ludzi, którzy przybyli z wielu miejsc naszego kraju: Gdańska, Jasienicy, Bielska Białej, Jaworza, Drogomyśla, Łodygowic, Czechowic Dziedzic, Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Kruszewa, Łap, Wyszkowa, Brańszczyka, Żyrardowa, Dęblina, Gościna i Kołobrzegu. Główną siedzibą zlotu tradycyjnie był Zespół Szkół Morskich. W słoneczną sobotę punktualnie o ósmej bandera powędrowała na maszt. Załogi ubrane w okazjonalne koszulki z logo zlotu na piersi i logo głównego partnera na plecach pomaszerowały do Mariny Solnej, w której odbyło się uroczyste, oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego. Po przemaszerowaniu przed kołobrzeski ratusz rozpoczęła się uroczystość rozpoczęcia Dni Kołobrzegu. Zanim to nastąpiło odczytana została uchwała Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o nadaniu Srebrnej Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego Orkiestrze Reprezentacyjnej LMiR z Wyszkowa, która od wielu lat uświetnia kołobrzeskie uroczystości. Spod Ratusza ruszył barwny korowód, który w rytm muzyki marszowej przemaszerował ulicami miasta na nabrzeże przy latarni morskiej. Tam jungowie złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku ,,Komandora Stanisława Mieszkowskiego” i ,,Tym którzy nie powrócili z morza”. Wieczorem na Plaży Zachodniej odbyły się zawody wieloboju morskiego. W niedzielę w Bazylice Konkatedralnej odprawiona została Msza Święta koncelebrowana w intencji Miasta Kołobrzeg i Ludzi Morza. Cała niedziela była dla jungów pod znakiem piosenki. Przed Muzeum Oręża Polskiego pożegnano grupy z Łap, Dęblina i Kruszewa śpiewając znaną pieśń Auld Lang Syne. Po południu w Regionalnym Centrum Kultury odbył się koncert pt. Dzień Dziecka z Pieśnią i Piosenką Żołnierską. W poniedziałek młodzież zlotu mogła uczestniczyć w rejsie na wyspę Bornholm.  W połowie drogi na głównym pokładzie zorganizowano podsumowanie Zlotu. Sam kapitan „Jantara” Ryszard Chłopecki przewodniczył ceremonii. Wręczono puchary i dyplomy za konkurencje Wieloboju Morskiego, pamiątki i specjalne certyfikaty Uczestnika i Zacnego Gościa.

Scroll Up