Nowi sternicy motorowodni

W dniu 16 czerwca br. grupa 26 młodych motorowodniaków zakończyła szkolenie na stopień sternika motorowodnego. Egzamin obejmował dwie części – teoretyczną i praktyczną. Pierwsza obejmowała 75 pytań obejmujących takie dziedziny jak: przepisy, silniki i układy napędowe, locja, meteorologia, nawigacja, podstawy budowy jachtów motorowych, ratownictwo. Egzamin teoretyczny przeprowadzony został w świetlicy internatu natomiast część praktyczna odbywała się w Marinie Solna, obrotnicy i redzie portu Kołobrzeg. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wystawia patenty dla trzech stopni: sternika, sternika morskiego i kapitana motorowodnego. Dodatkowo przewidziano patent mechanika motorowodnego, oraz licencje na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających i statków powietrznych. Zdobycie pierwszych stopni wtajemniczenia wodniackiego upoważni ich do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych, prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. Zaczyna się sezon żeglarski. Wiele osób korzystać będzie ze sprzętu pływającego. Pamiętajmy, że na szlakach żeglugowych, akwenach morskich i śródlądowych obowiązują przepisy dt. bezpieczeństwa. Zanim wypłyniemy na wodę sprawdźmy czy nie musimy posiadać odpowiednich uprawnień. Kurs i egzamin zorganizowała sekcja Wychowania Morskiego Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu przy pomocy Pana Marka Okulińskiego z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Marek Padjas

Scroll Up