Nie tylko teoria

Uczniowie klas pierwszej i drugiej Eksploatacji Portów i Terminali mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. 14 czerwca odwiedzili lotnisko im NSZZ Solidarność w Goleniowie. Po terminalu oprowadzali ich funkcjonariusze Straży Granicznej.

I to dzięki ich uprzejmości mogli zapoznać się z przepisami obowiązującymi pasażerów. Zwiedzanie rozpoczęto od odprawy bagażu zarówno podręcznego jak i rejestrowego. Ta z pozoru prosta czynność dla niektórych jest bardzo skomplikowana, o czym przekonali się uczestnicy wycieczki obserwując odprawę pasażerów odlatujących do Londynu. W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwią zaostrzone rygory bezpieczeństwa obowiązujące na terenie terminali i pokładach samolotów. Funkcjonariusze Grupy Pirotechnicznej zaprezentowali bardzo nowoczesny sprzęt wspierający ich niezwykle niebezpieczną pracę. Każdy z nich codziennie spotyka sytuacje, które mogą narazić na utratę zdrowia, a nawet życia podróżnych. Obserwując ich profesjonalizm i zaangażowanie osoby przebywające na terenie lotniska z pewnością będą bezpieczne. Następnie każdy przeszedł kontrolę osobistą przechodząc przez bramkę elektromagnetyczną. Pracownicy ochrony lotniska szczegółowo pokazywali jak przeprowadza się przeszukanie osób i środków transportu. Po sprawdzeniu udano się na płytę lotniska, czyli do tzw. strefy krytycznej. Akurat do lądowania podchodził samolot, więc dokładnie można było obejrzeć całą procedurę kołowania i opuszczania przez pasażerów, odbioru bagażu i przemieszczania do hali przylotów. Na zakończenie wizyty funkcjonariusze pokazali kontrolę dokumentów uprawniających do przekraczania granicy. Po pracowitej części wycieczki przyszedł czas na rekreację. Kolejnym punktem był Park Miniatur w Niechorzu. W tym niezwykle malowniczym miejscu zgromadzono modele wszystkich byłych i obecnych polskich latarń morskich oraz innych ciekawych zabytków. Największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście latarnia i ratusz miejski z Kołobrzegu. Bardzo wiernie odtworzone w skali 1:25. Na tablicy informacyjnej obejrzeć można zdjęcia pocztów sztandarowych w asyście uczniów naszej kompanii honorowej. Ciekawy dzień dobiegł końca. Przyniósł wiele wrażeń i nowych doświadczeń, które będą bardzo przydatne w kolejnych latach nauki.

tekst: Marek Padjas

zdjęcia: Hanna Hyrcza-Falkowska, Marek Padjas

Scroll Up