Rejsy integracyjne 2015

Minął już rok od poprzednich rejsów integracyjnych, uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w czterech rejsach integracyjnych. W tym roku tradycyjnie w rejsach brali udział uczniowie kierunków nawigacyjnych i mechanicznych, i po raz pierwszy uczniowie klas o kierunku logistycznym oraz eksploatacji portów i terminali. Rejs klasy nawigacyjnej odbył się w porcie Kołobrzeg z powodu złych warunków pogodowych a następne trzy rejsy dotarły do portu Mrzeżyno. Większość uczniów po raz pierwszy zetknęło się z żeglarstwem oraz morzem. Po pierwszych chwilach kontaktu z żeglarstwem i nieznanym żywiołem, w główkach portu w nie jednym sercu zagościła myśl – co ja tu robię w tak nieprzychylnym środowisku?

Rejs integracyjny klasy IL

Później było tylko lepiej. Uczniowie w trakcie rejsu zapoznają się z wiedzą z takich dziedzin jak teoria żeglowania, nawigacja, locja, meteorologia. Nabywają i poszerzają umiejętności manewrowania jachtem pod żaglami, członkowie załóg poznają się w sytuacjach bardzo nietypowych. Często młodzi ludzie zawierają między sobą przyjaźnie na całe życie. Niejeden z uczniów po raz pierwszy przygotowywał kanapki dla całej załogi budował „DOM” w postaci rozłożenia na jachcie tentów, słał posłania dla siebie i kolegów, trzymał wachtę na nabrzeżu. Wszystkie te czynności uczą współdziałania i zauważanie potrzeb innych. Sprostanie takim wyzwaniom buduje wiarę w samego siebie i podnosi poczucie własnej wartości. Odbyły się chrzty morskie, Neptun ze swoją Prozerpiną sprawdzili stopień przygotowania kandydata na otrzymanie tytułu „WILCZKA MORSKIEGO”. Po pozytywnej ocenie sprawdzana była umiejętność rozróżnienia „SMAKÓW KUCHNI ŚWIATA”. W podanej do degustacji potrawy specjalnie przygotowanej na tę uroczystość. Młody żeglarz złożył ślubowanie, podczas którego otrzymał oryginalne imię związane z terminologią morską.

Pragnę podziękować wszystkim nauczycielom, uczniom, przyjaciołom naszej szkoły i żeglarstwa, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu rejsów. Jednocześnie bardzo dziękuję Pani Ani za przepyszne ciasta .

                                                                                                        Andrzej Hładki

IN

IM

IL

IEPiT

Zdjęcia: Hanna Hyrcza-Falkowska, Małgorzata Kadrzyńska, Agnieszka Froncala, Leszek Karkut, Andrzej Hładki.

Scroll Up