XXIV Ogólnopolski Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej Kołobrzeg 20 – 26 maja 2015 r.

W Kołobrzegu odbyła się już dwunasty raz ogólnopolska impreza LMiR „Zlot Jungów”. Zespół Szkół Morskich gościł wszystkich uczestników. Uczestnicy brali udział w zawodach sportowych i koncertach Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie. Zwiedzali Skansen Morski. Uczestniczyli w ceremonii nadania sztandaru dla POSP Tryton oraz w uroczystości rozpoczęcia sezonu żeglarskiego 2014, Marina Solna”, podczas której dokonano Odsłonięcie Pamiątkowego Polera, Zasłużony dla Kołobrzeskiego Żeglarstwa”, wręczono wyróżnienia, obejrzeli reprezentacje grup rekonstrukcyjnych, Poczty sztandarowe i występ Kompanii Honorowej Zespołu Szkół Morskich.

22

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne brały udział w regatach smoczych łodzi, regatach wiosłowych na łodziach typu DZ, dla szkół podstawowych przygotowane były zawody sprawnościowe z elementami żeglarskimi. Reprezentantami naszej szkoły w Wieloboju Morskim byli Adam Stanowski( 2Ma), Piotr Jacuński(2Ma), Paweł Świątkowski(2Ma), Krzysztof Dzida(2Ma).  Nie zawiedli nas i zajęli I miejsce. Gratulujemy!

Atrakcją tegorocznego zlotu był rejs ORP ISKRA. ORP „ISKRA”. Jest to okręt szkolny Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Praktyka marynarska podchorążych AMW na żaglowcu ORP „ISKRA” to dla nich znakomita szkoła życia, szkoła charakterów. To porządek i dyscyplina, a nie miejsce dla leniuchów. Życie na okręcie toczy się według ustalonych zasad i zwyczajów. Czas okrętowy jest skrupulatnie przestrzegany, odmierzany uderzeniami dzwonu, mimo, że na okręcie są chronometry. Młodzież miała możliwość zapoznać sie z praktyką na pokładzie ORP „ISKRA”, która sprzyja kształtowaniu niezbędnych umiejętności ogólnomorskich. Surowe warunki bytowe na okręcie (ciągły brak czasu na odpoczynek, wszystkie czynności wykonywane na komendę o każdej porze dnia i nocy, itd.) są dodatkowym czynnikiem hartującym osobowość młodych ludzi.

Uczestnikami rejsu z naszej szkoły byli: Buller Paula(2Na TM), Dańczak Agata(2Na TM), Janas Filip(2Na TM), Jałoszyński Łukasz(3Ma TM), Juszczyk Michał(1Mb TM), Kujawa Łukasz(1L TM), Kulasek Monika(2Na), Macioszek Filip(1L TM), Mianowski Łukasz(1L TM), Podbiał Hubert(2Na TM), Stefanowicz Oliwia(2Na TM), Śmigielska Anna(2Na TM), opiekunami byli: Gabriela Antos i Michał Szmyt.  Komendantem Zlotu Jungów był Andrzej Hładki, a głównym organizatorem Antoni Szarmach – Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Oddział Kołobrzeg oraz Marek Padjas – Wiceprezes Zarządu Głównego.

Scroll Up