In memoriam

Kiedy słońce życia zachodzi, gwiazdy pamięci świecą

Otrzymaliśmy smutną wiadomość, odszedł nasz nauczyciel… jak mówili jego wychowankowie – wspaniały Profesor i „Magik”… 

JANUSZ BERNAT, UR. 01. 04. 1938 r. w STANISŁAWOWIE

Pan Janusz Bernat urodził się 01 kwietnia 1938 roku w Stanisławowie (dzisiaj Ukraina). Po zakończeniu wojny w 1945 r. razem z rodzicami przyjechał do Białogardu. W 1952 roku ukończył w Białogardzie Szkołę Podstawową, następnie Liceum Ogólnokształcące, a w 1960 roku studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pracę w zawodzie nauczyciela wychowania fizycznego rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 5 w Białogardzie, a 01 września 1967 współtworzył grono nauczycielskie Technikum Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu, dzisiaj Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy, od początku angażując się w pracę z pasją i oddaniem, zdobywając serca swoich uczniów i uznanie lokalnego środowiska. Nie bez powodu z czasem stał się niekwestionowanym autorytetem, nie tylko „Panem profesorem”, ale też „Magikiem”…Kiedy wchodził na boisko, widać było, że jest u siebie, czarował swoją grą innych, motywując do uprawiania sportu i podejmowania sportowych wyzwań, budząc zachwyt i podziw, łączył miłość do piłki koszykowej jako skrzydłowy bądź rozgrywający z drugą pasją-piłką ręczną.

Pan Profesor swoją miłością do sportu dzielił się ze swoimi wychowankami i przez wiele lat pracy dydaktyczno-wychowawczej wykształcił wielu młodych sportowców, którzy zdobywali liczne laury i trofea (np. mistrzostwo województwa, półfinał mistrzostw Polski juniorów) nie tylko na szczeblu lokalnym, ale też wojewódzkim i ogólnopolskim. Pracując w Szkole Morskiej trenował uczniów, będąc jednocześnie w latach 1970-1978 trenerem juniorów Kotwicy Kołobrzeg. Większość juniorów wywodziła się z TRM-u,którzy zostali później członkami Kotwicy Kołobrzeg dla Seniorów.

Pan Janusz Bernat był na pewno wspaniałym sportowcem, ale też wybitnym pedagogiem, nauczycielem, wychowawcą, trenerem… wielokrotnie uhonorowanym i nagradzanym.

Dzisiaj żegnamy Pana Profesora, pogrążeni w bólu i smutku składamy najgłębsze wyrazy współczucia Rodzinie.

 

Z wyrazami najgłębszego współczucia, szacunku i żalu
Grono Pedagogiczne i Dyrekcja
z Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

Fot.: miastokolobrzeg.pl

Scroll Up