78. rocznica walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem

W dniu 17 marca 2023 roku w przeddzień 78 rocznicy walk o Kołobrzeg odbyła się uroczystość pod pomnikiem Zaślubin upamiętniająca tę rocznicę. Uroczystość zaszczycili kombatanci, uczestnicy walk, władze samorządowe miasta i powiatu, posłowie na sejm RP, senator RP, władze Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz wiele osób, które chciały w tej uroczystości uczestniczyć.

Uroczystość uświetniła kompania honorowa Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy, kompania Zespołu Szkół im. Macieja Rataja z Gościna, młodzież i dzieci hufca ZHP z Kołobrzegu, dzieci szkól podstawowych i przedszkolacy z naszego miasta. W trakcie uroczystości odbyło się ślubowanie młodych jungów przywiązania do morza na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej. Po ślubowaniu młodzież udała się nad brzeg morza, aby banderami dokonać aktu zaślubin morzu. Jednocześnie władze miasta i powiatu kołobrzeskiego z flagą miasta Kołobrzegu oraz przedstawiciel Burmistrza miasta Pucka, pierwszych zaślubin generała Hallera z flagą miasta poprzez zanurzenie ponowili te symboliczne zaślubiny. Po uroczystości pod pomnikiem Zaślubin w pochodzie udano się pod pomnik admirała Stanisława Mieczkowskiego na dalszą część uroczystości. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem admirała oraz pod tablicą upamiętniającą ślubowanie z przed 78 lat kaprala Franciszka Niewidziajły, który to po zdobyciu Kołobrzegu zaślubił morze rzucając pierścień zaślubinowy w jego fale.

W tym roku po raz pierwszy ozdabiała te uroczystości flaga biało czerwona niesiona przez młodzież Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu oraz młodzież Zespołu Szkół z Gościna mierząca 78 metrów w 78 rocznicę walk o Kołobrzeg.

 

Scroll Up