Symulator siłowni okrętowej

12 stycznia 2023 r. oficjalnie przekazany został dla Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu unowocześniony symulator siłowni okrętowej. Twórcą oprogramowania jest firma UNITEST kierowana przez Pana doktora Leonarda Tomczaka.
Symulator ten wprowadza możliwość edukacji uczniów naszej szkoły o kierunku technika mechaniki okrętowej na najwyższy poziom kształcenia zgodnego z konwencją STCW,
Zakupiono zestaw zawierający gogle do obsługi rzeczywistości (VR), oraz dodanie nowych modeli siłowni do symulatora takich jak:
1.       Symulator siłowni okrętowej z silnikiem wolnoobrotowym typu 10X92 WINGD – sterowny elektronicznie (Common Rail) ze śrubą o stałym skoku (FPP).
2.       Symulator siłowni okrętowej z silnikiem wolnoobrotowym typu 12X92DF WINGD – sterowny elektronicznie (Common Rail) ze śrubą o stałym skoku (FPP) oraz zasilaniem LNG.
3.       Symulator siłowni okrętowej z dwoma silnikami wolnoobrotowymi typu 5X72DF WINGD – sterownymi elektronicznie (Common Rail) ze śrubami o stałym skoku (FPP), zasilane LNG oraz wyposażone w katalizatory SCR.
4.       Symulator siłowni okrętowej z silnikiem wolnoobrotowym typu MAN 6S70 ME – sterowny elektronicznie (Common Rail) ze śrubą o stałym skoku (FPP).
5.       Aktualizacja zestawu programów dydaktycznych dla szkół morskich UNITEST Marine Training Software CBT o 9 nowych modułów zawartych w części 9, 10 oraz 11 (dot. ALFA LAVAL ORCA Offshore Freshwater Generator, Alfa Laval Steam Boilers, Diagnostics of Modern Marine Diesel Engines, Alfa Laval FCM 1.5, Desmi CompactClean, Desmi OptiSave, Alfa Laval PureBallast Treatment System, Alfa Laval PureBilge – Bilgewater Cleaning System,Fixed Firefighting Systems.).

Wszystkie symulatory oparte są na najwyższych światowych technologiach. Silniki i urządzenia w nich zawarte są na wyposażeniu najnowszych statków, które muszą spełniać rygorystyczne przepisy towarzystw klasyfikacyjnych czy przepisów konwencji międzynarodowych dotyczących chociażby czystości wód balastowych, oczyszczania wód zęzowych czy ograniczenia emisji spalin.

Natomiast gogle VR mogą przenieść ucznia na statek pasażerski napędzany gazem LNG. Wirtualny spacer po przestrzeniach statku od pokładu po siłownię odda rzeczywisty obraz miejsca pracy przyszłych mechaników i nawigatorów.

Scroll Up