Finał Wojewódzki w Szachach

W Finałach Wojewódzkich W Szachach reprezentowali nas:  
Olimpia Kosek 1N, Szymon Lampa 1L, Michał Małkiewicz 1N, Antoni Bella 2N. Największą ilość zwycięstw uzyskał kapitan drużyny Szymon Lampa. Zespół zajął w województwie XI miejsce. Gratulujemy.

Szachy to jedna ze strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek(pionów i figur). Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu. Grę zawsze rozpoczynają białe, co daje im pewną inicjatywę w początkowej fazie partii. Gracze na zmianę wykonują posunięcia swoimi bierkami zgodnie z zasadami ruchu dla danej bierki i jeśli wejdzie ona na pole zajmowane przez przeciwnika, zbija jego bierkę. Szach jest groźbą zbicia króla, która musi być zażegnana przez przeciwnika w następnym posunięciu (króla nie można zbić). Mat, czyli postawienie króla przeciwnika w szachu, przed którym nie ma obrony, kończy partię i oznacza zwycięstwo gracza, którego bierka matuje króla przeciwnika. Była to gra marynarzy. Obecnie trudno wśród naszych uczniów znaleźć zawodników w tej dyscyplinie. Mam nadzieje, że ponownie wróci do łask.

Scroll Up