Prelekcja w internacie – „Odpowiedzialność prawna nieletnich w świetle przepisów prawnych”

Dnia12 grudnia 2018r. gościliśmy w internacie przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu dzielnicowego asp. Piotra Zawidzkiego, który wygłosił prelekcję nt. “Odpowiedzialność prawna nieletnich w świetle przepisów prawnych”.

Podczas spotkania młodzież miała okazję poszerzyć wiedzę z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich. Młodzież dowiedziała się jak reagować w przypadku doświadczenia przemocy, w tym rówieśniczej. Policjant wyjaśnił uczniom pojęcie czynu karalnego, demoralizacji i jej przejawów oraz poinformował, kiedy i za jakie zachowania odpowiadają jako nieletni, a kiedy jako dorośli. Omówił także zagrożenia związane ze zjawiskiem „cyberprzemocy”, czyli przemocy z użyciem nowych technologii. Do takich zagrożeń należy m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci.

Dzielnicowy przytaczał przykłady świadczące o tym, iż nieznajomość prawa szkodzi. Łamanie prawa może być tragiczne w skutkach i wpłynąć na naszą przyszłość, np. podczas starań o wymarzoną pracę czy prawo jazdy.

 

Scroll Up