100 – lecie Ligi Morskiej i Rzecznej

Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz uroczysta gala na Zamku Królewskim to główne punkty obchodów setnej rocznicy założenia Ligi Morskiej i Rzecznej, które odbyły się w sobotę 29 września w Warszawie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele jednostek terenowych z całego kraju. Nasze miasto reprezentowali również nauczyciele i uczniowie naszej szkoły: Gabriela Antos, Iwona Lubacz i Marek Padjas. Kompania Honorowa asystowała sztandarom, uczestniczyła w Mszy Świętej odprawionej w intencji członków Ligi oraz wzięła udział w przemarszu ulicami Warszawy.

Liga Morska i Rzeczna, to największa organizacja społeczna w historii Polski międzywojennej. Jej nazwa zmieniała się na przestrzeni lat. Można o niej powiedzieć Liga, ale mówiąc to mamy na myśli zarówno:  Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, Ligę Żeglugi Polskiej, Ligę Morską i Kolonialną oraz Ligę Morską i Rzeczną. Organizacja ta dokonała zmiany myślenia w świadomości wielu Polaków. Obecnie dostęp do Morza Bałtyckiego i posiadanie Marynarki Wojennej, to sprawa oczywista. W historii nie zawsze tak było.

Scroll Up