Nowy symulator siłowni okrętowych

W piątek, 16 lutego 2018 roku, w naszej szkole uroczyście oddano do użytku symulator siłowni okrętowej, bazujący na najnowszych rozwiązaniach technologicznych. Zapewnia on możliwość szkolenia mechaników na poziomie operacyjnym. Składa się ze stanowisk: centrali manewrowo-kontrolnej, głównej tablicy rozdzielczej, stanowiska do wizualizacji trójwymiarowej oraz z panelu awaryjnego zespołu prądotwórczego, stanowiska instruktora i z kolumny sygnalizacyjnej. Koszt przedsięwzięcia to 482 tys. złotych.

Ten pełnozakresowy symulator siłowni okrętowej wyposażony jest w ekrany dotykowe i wizualizację trójwymiarową. Zawiera oprogramowanie siłowni z silnikiem wolnoobrotowym ze śrubą o stałym skoku, siłowni z silnikiem średnioobrotowym ze śrubą o nastawnym skoku, siłownię typu diesel-electric z pędnikami elektrycznymi.

Sprzęt spełnia wymagania określone w Konwencji STCW i posiada świadectwo zgodności z Konwencją WTC W.

Wykaz oprogramowania:
– symulator siłowni silnika średnioobrotowego MED 3D bazującego na silniku MAK,
– symulator siłowni silnika średnioobrotowego MER 2D bazującego na silniku Rolls-Royce,
– symulator siłowni silnika średnioobrotowego PSV 3D – siłownia statku do zaopatrywania platform wiertniczych i do innych celów,
– pakiet programów symulujących działanie takich maszyn i urządzeń jak: pompy i sprężarki okrętowe, odolejacz wód zaolejonych, kocioł opalany i kombinowany, wirówki paliw i olejów, biologiczna oczyszczalnia ścieków, wyparownik podciśnieniowy, odsalarka osmotyczna, chłodnia i układ klimatyzacyjny, maszyna sterowa, śruba nastawna, zespoły prądotwórcze, hydrofor, system nadzorujący pracę silników, moduł przygotowania paliwa, okrętowe wymienniki ciepła, silniki okrętowe, turbiny gazowe, inne.

Scroll Up