Memoriał im. Henryka Stomy-Mirzwińskiego

W ostatnią sobotę marca w Białogardzie odbył się Memoriał im. Henryka Stomy-Mirzwińskiego. Są to zawody w strzelaniu sportowym z broni pneumatycznej. Zawody te poświęcone są pamięci członka zarządu Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego,  Prezesa Zachodniopomorskiego Związku Strzelectwa Sportowego, który był wspaniałym i oddanym animatorem sportu strzeleckiego, opiekuna strzelectwa sportowego osób niepełnosprawnych z ramienia PZSS.

Uczestnikiem tych zawodów był Sebastian Kukliński uczeń 1L zawodnik KS LOK Białogard. Zajął on w konkurencji 40 strzałów kategoria junior młodszy III miejsce. Gratulujemy!

Memoriał im. Henryka Stomy-Mirzwińskiego

Strzelanie sportowe to dyscyplina sportu polegająca na współzawodnictwie w strzelaniu do stojącej tarczy lub ruchomego celu z broni pneumatycznej lub kulowej. Sport strzelecki realizowany jest w trzech dyscyplinach:  broń długa (karabin), broń krótka (pistolet), strzelba gładkolufowa (rzutki). W każdej dyscyplinie rozgrywane są różne konkurencje strzeleckie. Tradycje strzelectwa sięgają wiele wieków wcześniej, zanim w Europie upowszechniły się proch i broń palna. Jako dyscyplina sportowa na igrzyskach była już podczas pierwszych igrzysk w Atenach 1896.

Zawody takie urządzane były na cześć bogów greckich. W podobny sposób czcili swoje bóstwa Persowie, Słowianie, Celtowie i inne ludy starożytnego świata.
Współzawodnictwo w strzelaniu do tarczy rozwinęło się jednak dopiero na początku XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych. Nazywano je wtedy „świętem strzelb” lub „strzelaniem do indyka”.

Polskimi najlepszymi do tej pory zawodnikami w strzelaniu sportowym byli: Renata Mauer-Różańska specjalistka w strzelaniu z karabinu, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata i Józef Zapędzki dwukrotny mistrz olimpijski w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego.

Tę dyscyplinę możemy uprawiać w Kołobrzegu w Klubie Strzeleckim Kołobrzeg na strzelnicy pneumatycznej MOSiR.

Scroll Up