Pamięci Komandora

16 grudnia przy pomniku komandora Stanisława Mieszkowskiego uczniowie Zespołu Szkół Morskich zaciągnęli wartę honorową. Punktualnie o godzinie 14.15 odezwały się syreny okrętowe. Był to sygnał upamiętniający moment wykonania wyroku śmierci na komandorze Stanisławie Mieszkowskim, pierwszym polskim kapitanie portu. Ten niezwykle zasłużony dla Marynarki Wojennej i gospodarki morskiej oficer został niesłusznie oskarżony i skazany za czyny, których nie popełnił.  Używając fałszywych dowodów nowa władza  starała się pozbyć przedwojennej kadry dowódczej Wojska Polskiego. Śledztwo trwało prawie dwa lata. Nieludzkie traktowanie, wyrafinowane, sadystyczne metody przesłuchań nie złamały oskarżonych. Dnia  21 lipca 1952 r.  Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie wydał wyroki śmierci dla pięciu oskarżonych, a dwóm wymierzył karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok śmierci został wykonany wobec kmdra Stanisława Mieszkowskiego, kmdra por. Zbigniewa Przybyszewskiego i kmdra Jerzego Staniewicza. W 2003 roku z inicjatywy dr Hieronima Kroczyńskiego Rada Miasta nadała imię pierwszego polskiego kapitana portu Kołobrzeg skwerowi przy latarni morskiej. Cztery lata później podczas 75 Centralnych obchodów Dni Morza odsłonięto pomnik przedstawiający sylwetkę komandora wpatrzonego w morze i wejście do portu. Przy nabrzeżu zacumował flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego ,,Zawisza Czarny’’, którego załoga ustawiła się w paradzie burtowej. Delegacje Urzędu Miasta, Zespołu Szkół Morskich, szkoły podstawowej nr 4, Kapitanatu Portu i Ligi Morskiej i Rzecznej złożyły wiązanki kwiatów.

Marek Padjas

Pamięci komandora Stanisława Mieszkowskiego

Scroll Up